Co robić w życiu? Mam już 18 lat.

3/2/2017

Co robić w  życiu?

Mam 18 lat? Co robić w  życiu? “Gdybym miał/a Twoje lata i mój rozum to bym zrobił/a to i tamo…” – klasyczny tekst moich rodziców. Teraz mam 28 lat i piszę coś podobnego… Chyba robie się trochę jak oni 😛 Jednak jak to widzę z obecnej perspektywy?

Tak to już ten czas.

Niedługo kończysz szkołę i wejdziesz w dorosłość. Jak młody ptak opuścisz rodzinne gniazdo. Wiesz już, że programista to dobry zawód i generalnie chcesz to robić w przyszłości. Różne programy, appki, stronki, serwisy, sklepy itp. Trudno Ci jeszcze coś zaplanować długoterminowo ale wiesz mniej więcej czego chcesz. Oto scenariusz który ja bym realizował 🙂

Szkoła

W szkole uczę się matematyki bo tam rozwija się logikę i zdolności analityczne. Do tego angielski bo bez tego dzisiaj ani rusz. W wolnym czasie czytam o programowaniu i nawet podejmuje pierwsze kroki w tym kierunku. Nie spinam się jednak zbytnio bo na kodzenie przyjdzie jeszcze czas. Poza tym normalne rzeczy dla tego okresu tzn. studniówka, znajomi, zajawki, romantyczne miłości itp. 🙂

Potem ten feralny czas matur… Stres zawsze jest. Mimo to zdaje rozszerzone matury z dobrym wynikiem i rozpoczynam wakacje 😀 W międzyczasie składam papiery na jakieś studia na dobrej uczelni np. informatykę.

Wakacje

Jadę nad jakieś morze, albo nasze albo zagraniczne do pracy w knajpie czy hotelu. Dobrze się bawię i poznaje ludzi, przy okazji odkładam oszczędności. Dobrze zrobić to z kimś tzn. z kumplem lub dziewczyną ( lub analogicznie jeśli jesteś dziewczyną 🙂 ). Tak zawsze raźniej.

Jesień

Przychodzi jesień. O ile tam jeszcze nie mieszkam to jadę do dużego polskiego miasta na studia. Wybieram to którego klimat mi najbardziej odpowiada (a mamy kilka naprawdę fajnych miast). Zaczynam studia dzienne i poznaje ludzi, biorę kasę od rodziców. Jak mi się podoba to zostaje i kończę je klasycznie a potem do pracy na pełny etat  z magistrem w kieszeni w wieku 23-24 lat.

Dla tych odważniejszych jest też alternatywa 😀 i tą opcję bym starał się zrealizować bo w perspektywie można na tym sporo zyskać. Jak jest to dla Ciebie stosunkowo proste to zaliczasz I semestr i poznajesz trochę życie studenckie. W między czasie zaczynasz pracę gdzie możesz pracować z ludźmi np. knajpa albo jakiś call center (sprzedaż) i się “wyrabiasz”.

Wiosna

Przychodzi luty-marzec, nowe rozdanie. Rzucam studia, rzucam pracę i wyjeżdżam do UK. Znajduję pracę nie wymagającą wysokich kwalifikacji i zdobywam życiowe doświadczenia. W międzyczasie rozwijam swój angielski i poznaje nową kulturę. Na tym etapie ważne jest aby mieć czyjeś wsparcie tzn. pojechać z kimś albo do kogoś kogo już znasz. Życie emigranta nie jest usłane różami.

W wolnych chwilach (jeśli takie mam) uczę się na luzie programować z darmowych kursów. Bez zbędnej spiny ale trzeba to mieć z tyłu głowy. Poza tym zbieram pieniądze i jestem już niezależny finansowo. Zakładając, że jesteś umiarkowanie oszczędny bez problemu odkładasz 2,5k PLN/miesiąc. Pracujesz w UK całą wiosnę i całe lato.

Jesień

Wracasz do Polski na jesień. Masz 20 lat i conajmniej 20k PLN w kieszeni 🙂 Jesteś obyty w świecie i mało który twój rówieśnik dorównuje Ci doświadczeniem. To dopiero początek 🙂

Już pod koniec rozdziału w UK zacząłeś poważniej myśleć o programowaniu. Teraz na jesieni idziesz na Bootcamp z programowania. Tam pod okiem ekspertów w 2 miesiące przygotowują Cię do zawodu. Twoje CV jest gotowe aby zacząć szukać pracy w zawodzie.

Jeśli chcesz to rozpoczynasz studia zaoczne z informatyki i robisz w międzyczasie inżyniera. To jest w sumie ważne i praktycznie każdy pracodawca na to patrzy przychylnym okiem.

Dodatkową opcją jest rozpoczęcie jednoosobowej działalności gospodarczej, wbrew pozorom nie jest to aż tak skomplikowane. Rozwija to w Tobie przedsiębiorczość i zwiększa możliwości zatrudnienia w branży.

Praca zawodowa.

Zapotrzebowanie na software developerów jest duże. Dlatego posiadając podstawowe umiejętności, entuzjazm i wyrobioną już umiejętność auto-prezentacji bez większych kłopotów zaczynasz pracę w wieku 20 lat. Z czasem rozwijasz swe umiejętości i twoja pensja sukcesywnie rośnie. Raz do roku fajne wakacje, na weekendach mniejsze wypady np. tanimi lotami. Stać Cię.

Po 2-3 latach masz takiego skilla, że możesz spokojnie zacząć pierwszą pracę zdalną. Masz trochę hajsu to możesz pracować i podróżować. Np. miesiąc w Meksyku, Tajlandii, Filipinach itp.

Raz na jakiś czas wracasz do biura w Polsce bo kontakt z innymi i rozwój jest bardzo ważny.

Mija czas…

Mija czas i masz już powiedzmy 25 lat. Twoi rówieśnicy ledwo wyszli z uczelni, a Ty? Ty jesteś specjalistą z kilkuletnim doświadczeniem w branży. Masz kasę, jesteś obyty, zwiedziłeś/aś kawał świata, znakomicie znasz się na swojej pracy, jesteś przedsiębiorczy, masz tytuł inżyniera.

Co dalej? To już zależy od Ciebie. Możesz założyć rodzinę i wieść spokojne dostatnie życie jako specjalista, zostać managerem czy trenerem jeśli chcesz, rozwijać własny biznes, zmienić branżę na inną lub robić cokolwiek innego co sobie wymarzysz 🙂 Świat stoi otworem 🙂

Podsumowanie

Myślę, że taki scenariusz jest dość atrakcyjny. Jak zawsze wymaga sporo pracy i determinacji. Najlepiej też kogoś starszego który doradzi/pomoże. Jednak nie jest on zarezerwowany wyłącznie dla ludzi po maturze. Każdy może zacząć coś nowego 🙂

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?

WARTO