Polska Społeczność Programistyczna – materiały pisane czyli blogi i grupy na FB.

2/5/2017

Ostatnio pisałem TU i TUTAJ o szukaniu pierwszej pracy jako Web Developer. Przy okazji wspominałem tam m.in. o grupach na Facebooku dlatego postanowiłem, że warto rozwinąć ten temat i opisać dokładniej. Dzisiaj przestanę więc na moment myśleć o szukaniu pracy i skupię się na Polskiej Społeczności Programistycznej ze szczególną uwagą skupioną na Front-Endzie.

Społeczność Programistów.

Na całym Świecie od lat rozwija się społeczność programistów którzy publikują treści i wymieniają się wiedzą. Tego rodzaju synergia znacząco wspomaga rozwój branży i tworzenie nowych narzędzi. Poza oczywiście najbogatszą społecznością angielskojęzyczną lub nazwijmy ją globalną, tworzą się również lokalne społeczności. Polacy nie gęsi swój język mają, co więcej mają też dość solidną branżę IT to tworzą własne treści i budują własną społeczność. Po co to robią? Bo warto 🙂

Jak to jest w Polsce.

Ogólnie rozumiana społeczność programistyczna to oczywiście ludzie oraz całość działań związanych z rozwojem programowania i szeroko rozumianego IT. W Polsce organizowane są różnego rodzaju spotkania, warsztaty, konferencje, programiści publikują własne treści lub tworzą narzędzia w internecie. Jeśli chodzi o internet bo na tym się dzisiaj skupię to mamy różnego rodzaju vlogi, blogi, fora dyskusyjne, grupy na FB itp. Poniżej przedstawię co ciekawsze blogi i grupy na FB które warto śledzić by być na bieżąco z tym co się teraz dzieje w szeroko rozumianej branży. Generalnie najwięcej tego chyba jest o językach webowych ale inni też mogą znaleść coś dla siebie.

Blogi.

Słowo pisane ciągle cieszy się nie słabnącą popularnością bo w końcu czasem fajnie sobie poczytać np. do poduszki. Poza tym jeśli chodzi o naukę programowania to często łatwiej jest skopiować linijkę jakiegoś kodu zamiast próbować ją spisać np. z filmiku na YT.

Od jakiegoś czasu myślałem nad zestawieniem co ciekawszych blogów pisanych po polsku. Całkiem niedawno pojawił się fajny serwis który znakomicie radzi sobie z tym zagadnieniem.

http://www.polskifrontend.pl/

Dlaczego uważam, że ten portal jest fajny?

 1. Wiele blogów branżowych w jednym miejscu.
 2. Blogi są sortowane pod względem aktywności więc łatwo się zorientować który blog “żyje” a który zapadł w “drzemkę”.
 3. Łatwy podgląd ostatnich 5 wpisów na każdym blogu więc można się szybko zorientować czy tematy są dla nas aktualnie atrakcyjne.
 4. Można odkryć coś/kogoś nowego 🙂

No ale są też ciekawe blogi których nie widziałem zestawionych na powyższym portalu:

 1. https://cybermatkapolka.pl/ – Autorka piszę o zagadnieniach bardziej związanych z designem i marketingiem więc sporo bardziej “miękkich” zagadnień.
 2. http://devstyle.pl/start/ – Blog Macieja “Procenta” Aniserowicza. Przez niektórych nazywanym polskim programistą-celebrytą 🙂 Inicjator akcji takich jak np. Daj się poznać.
 3. http://cezarywalenciuk.pl/blog/programing – Dojrzały merytoryczny blog (prowadzony od 2011) nawiązujący do języków C i Javy.
 4. https://dailyweb.pl/ – blog który wyewoluował w portal o tematyce WWW. Redakcja składa się z 4 osób o zróżnicowanej wiedzy i doświadczeniu.
 5. http://strefakodera.pl/ – blog prowadzony od 2013 ze sporą ilością merytorycznej treści z różnych dziedzin wiedzy.

Myślę, że ilość blogów do których nawiązałem pośrednio lub bezpośrednio spokojnie wystarczy aby konstruktywnie wypełnić nasz wolny czas jeśli mamy na to ochotę. Nie zapomnijcie polajkować  np. na FB blogów które wam się podobają bo dla nas twórców jest to motywacja do dalszej pracy 🙂  Nie ma nas bez was 🙂

Grupy na Facebooku.

Facebook rządzi w mediach społecznościowych. Raczej żaden inny portal mu nie dorównuje popularnością. Ma on różne strony, jedne lepsze inne trochę gorsze jednak nie można mu odmówić tego, że umożliwia łatwą komunikację i wymianę informacji. W związku z tym utworzyło się sporo grup gdzie programiści mogą się porozumiewać. Poniżej zestawienie zaczynające się od tych mniej popularnych.

 1. JavaScript.pl: pytania i odpowiedzi – Grupa otwarta, 1272 członków, aktywność średnia. Użytkownicy pomagają sobie rozwiązywaniu umiarkowanie skomplikowanych zagadnień JSa.
 2. Poland StartUp Jobs –  Grupa zamknięta, 1776 członków, aktywność niska. Informacje na temat Start-Upów, rozwój biznesu, spotkania, szukanie partnerów biznesowych, praca itp.
 3. Praca w IT dla Stażystów i Juniorów (IT Jobs for Intern/Junior) –  Grupa zamknięta, 2405 członków, aktywność wysoka. Praca dla początkujących.
 4. JavaScript: pierwsze kroki – Grupa otwarta, 2677 członków, aktywność wysoka. Pomoc w JSie, linki do ciekawych kursów i materiałów.
 5. HTML/CSS/Javascript – Front-end PL –  Grupa otwarta, 2895 członków, aktywność wysoka. Pomoc we Froncie, informacje o spotkaniach branżowych, oferty pracy na różnym poziomie.
 6. Weekly WebDev Challenge – Grupa zamknięta, 3529 członków, aktywność średnia. Grupa polega na tym, że wrzucane są proste projekty do wykonania a początkujący developerzy mogą później podzielić się wynikami swojej pracy i dostać informację zwrotną. Dobre do nauki.
 7. Programowanie – wsparcie na starcie – Grupa zamknięta, 4505 członków, aktywność wysoka. Fajna grupa z dużą ilością wsparcia, feedbacku i motywacji. Dobra dla początkujących.
 8. Front-end: pierwsza praca w HTML5, CSS3 i JavaScript –  Grupa otwarta, 8940 członków, aktywność wysoka. Miejsce dla początkujących (do roku doświadczenia) szukających stałej pracy. Ludzie się ogłaszają a czasem pracodawcy też wrzucają oferty.
 9. JS News: Jobs  Grupa otwarta, 12002 członków, aktywność wysoka. Dużo ofert pracy dla WebDevów na różnym poziomie zaawansowania. W PL i za granicą.
 10. Praca szuka Specjalistów z branży IT! – Grupa otwarta, 13571 członków, aktywność wysoka. Dużo ofert pracy dla z ludzi z IT w różnych technologiach na wszystkich poziomach zaawansowania.
 11. Praca- Kariera It –  Grupa otwarta, 17969 członków, aktywność wysoka. Praca, praca, praca.

Grupy są różne, jedne większe inne mniejsze, jedna o pracy inne o nauce. Pewnie na FB jest jeszcze wiele innych grup związanych z innymi technologiami jednak tutaj skupiam się głównie na technologiach webowych. Ciekawe czy są grupy skierowane do starych wyjadaczy gdzie dzielona wiedza jest na jakimś kosmicznym poziomie 🙂

Podsumowanie.

Nasza społeczność programistyczna ma się dobrze i ciągle się rozwija. Tworzymy ciekawe treści oraz inicjatywy na coraz wyższym poziomie 🙂 Wiele wskazuje na to, że idziemy w dobrym kierunku.

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?

WARTO