Biblioteka Bedekodzijska.

3/8/2018

Nauka programowania to nie tylko kursy online, blogi czy warsztaty i szkolenia. W życiu każdego programisty przychodzi taki moment, w którym nic nie zastąpi dobrej książki… Szukasz miejsca gdzie można znaleść info na temat ciekawych pozycji? Witaj więc w Bibliotece Bedekodzijskiej!

Czego się tutaj dowiesz?

Ten wpis ukazuje zbiór książek na temat programowania posiadanych przez autora bloga bedekodzic.pl. Przy każdej pozycji jest krótki opis dlaczego dana książka została nabyta oraz krótka opinia na jej temat o ile została przeczytana.

Książki są dobrą formą zdobywania nowej wiedzy. Po prostu większość z nich nie nadaję się na pierwszy kontakt z daną technologią 🙂 Lepiej zacząć od kursów wideo i blogów.

Biblioteka Bedekodzijska

Słońce chyliło się ku zachodowi jednak nieznośny żar wciąż lał się z nieba… Andrea nie potrafiła zatrzymać potoku myśli. Nie to było jednak najgorsze. Co jeśli przez tą ekscytację nie uda jej się zasnąć? Przecież nazajutrz ma wstać razem ze słońcem i wybrać się w podróż w nieznane…

Sterko, jej powiernik i ten co sprawia, że jej niewieście serce niezmiennie wypełnia się falą ciepła a po skórze przechodzi dreszcz ekscytacji ma przyjść pod drzwi jej domu o brzasku. Razem, niezauważeni przez nikogo uciekną od przewidywalnej rzeczywistości ich dotychczasowego świata.

Ruszą w podróż do Biblioteki Bedekodzijskiej. To właśnie tam przetrzymywane są wolumeny które pozwolą im opanować legendarną sztukę abstrakcji. Nauka będzie długotrwała i mozolna jednak wiedzą, że tylko w ten sposób mogą osiągnąć to o czym zawsze marzyli…

Książki

Poniżej zestawienie wszystkich książek o programowaniu które na jednym z  etapów mojej nauki uznałem za przydatne. Kolejność od najnowszych (w kolekcji) do najstarszych:

Inteligentna sieć. Algorytmy przyszłości, 2017

Po co?

Trochę za wysoko jak na moje progi. Jeszcze kompletnie nie czuje się gotowy na sieci neuronowe, AI i skomplikowane algorytmy jednak marzyć mi nikt nie zabroni 🙂

Opinia

Narazie brak

 

 

JavaScript i wzorce projektowe, 2017

JavaScript i wzorce projektowe. Programowanie dla zaawansowanych.

Po co?

Przyszedł czas, że trochę już zrozumiałem o co chodzi w JavaScript. Teoria, sposób działania poszczególnych mechanizmów no ale jest wiele rzeczy jest dla mnie czarną magią. Mam nadzieję, że ta książka pozwoli mi wejść w bardziej zaawansowane kwestie…

Opinia

Narazie brak

 

TCP/IP w 24 godziny, 2017

Po co?

Co to za Web Developer który nie rozumie dobrze działania internetu? No właśnie… Będę się uczył o protokołach i mam nadzieję, że coś zrozumie z tego 🙂

Opinia

Jeśli jesteś administratorem sieci i szukasz „smaczków” i praktycznych porad to nie kupuj. W każdym innym przypadku polecam. Książka fajnie wprowadza w świat sieci i tłumaczy terminy i mechanizmy tam działające. Dobra pozycja na start.

 

Czysty kod, 2014

Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty.

Po co?

Ciekawość tego jak pisać dobry/lepszy kod jest chyba nieodłączną cechą programisty. Właśnie do tego mi ta książka 🙂

Opinia

To generalnie klasyk. Opisuje wiele dobrych i złych praktyk, napewno warto przeczytać. Dla mnie trochę lipa bo przykłady w Javie…

 

 

Złożoność obliczeniowa, 2012

Po co?

Skoro wchodzę w świat obliczeń i algorytmów to ciekawy byłem jakiejś bardziej zaawansowanej wiedzy…

Opinia

To dość solidny wolumen. Duużo teorii z zakresu logiki, matematyki, algorytmów. Jeszcze się za to nie zabrałem ale przyjdzie taki dzień…

 

Piramidy, Szyszki…, 2015

Piramidy, szyszki i inne konstrukcje algorytmiczne.

Po co?

Chciałem mieć jakieś materiały na temat bardziej zaawansowanych algorytmów.

Opinia

Książka tego samego autora jak ta poniżej więc utrzymana w podobnej formie. Spoko.

 

 

Algorytmy, 2016

Po co?

Programowanie to często pisanie algorytmów czyli połączenie logiki z matematyką. Gdzieś trzeba złapać wiedzę na ten temat jeśli chcesz wejść w temat głębiej. Ja uznałem, że jedną z form będą książki.

Opinia

Książka napisana po “studencku” czyli wiedza jest przekazywana w formie prostych historyjek, przykładów i na końcu zadań. Aby ułatwić przyswajanie. Fajne wprowadzenie w świat algorytmów.

 

Funkcjonalność aplikacji mobilnych, 2013

Funkcjonalność aplikacji mobilnych. Nowoczesne standardy UX i UI.

Po co?

Interesuje się grafiką i Web Designem więc chciałem sobie usystematyzować swoją wiedzę.

Opinia

Te wszystkie przykłady jakby z innej epoki. Generalnie dużo gadki o oczywistych dzisiaj sprawach. Trochę kibelkowa lektura. Jak ktoś szuka solidnej wiedzy o temacie to raczej nie tu.

 

MongoDB w akcji, 2017

Po co?

Najprawdopodobniej jako WebDev prędzej czy później otrzesz się o MongoDB. Warto wiedzieć o co w ogóle chodzi.

Opinia

Kodu tu raczej niewiele a wolumen jest solidny. Dużo wiedzy teoretycznej na temat baz danych. Zdecydowanie nie dla początkujących, dobrze coś już wiedzieć o aplikacjach.

 

Node.js w praktyce, 2015

Node.js w praktyce. Tworzenie skalowalnych aplikacji sieciowych.

Po co?

Książkę dostałem na szkoleniu przy okazji nauki NodeJS. Jednak nie polecam jeśli chcesz rozpocząć naukę od tej pozycji…

Opinia

Warto do niej podejść na zasadzie usystematyzowania wiedzy tzn. Node’a już w miarę znasz a to taka lektura w poszukiwaniu ciekawostek.

 

Angular 2, 2016

Angular 2. Tworzenie interaktywnych aplikacji internetowych.

Po co?

Frameworki JS to teraz standard i skądś trzeba się ich nauczyć. W tym wypadku książka może nie być najlepszym rozwiązaniem. To była jedna z pierwszych pozycji na rynku na temat Ng2.

Opinia

Dostałem tą książkę na szkoleniu i w zasadzie jej nie studiowałem… Pewnie już tego nie zrobię bo Angular 2 to już staroć. Chociaż…

 

JavaScript i jQuery, 2015

JavaScript i jQuery. Interaktywne strony WWW dla każdego.

Po co?

Nawet jeśli znasz HTML i CSS to JavaScript jest czymś zupełnie innym. W odróżnieniu od dwóch poprzednich języków to praca z JSem może być już nazwana programowaniem. Dlatego jest on zdecydowanie trudniejszy i dobre materiały pozwalają na łatwiejsze wejście w temat.

Opinia

Książka jest super wydana i kolorowa. Dobra pozycja dla początkujących. Niestety kod jest w starch wersjach tzn. <ES5 i połowa dotyczy jQuery który w zasadzie powoli odchodzi do lamusa… Mimo to warto.

HTML i CSS, 2014 

HTML i CSS. Zaprojektuj i zbuduj witrynę WWW. Podręcznik Front End Developera.

Po co?

Dostałem ją na szkoleniu. Jeśli poszukujesz książki która wprowadzi Cię w absolutne podstawy budowy aplikacji internetowych to to może być pozycja dla Ciebie.

Opinia

Książka jest super wydana. Kolorowa i z obrazkami. Idealna na sam początek aby nie “odpaść” od tematu. Naprawdę można złapać fajne podstawy.

 

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?

WARTO