Będękodzić ma już rok! Podsumowanie i statystyki.

3/2/2018

Ten czas jednak jest niesamowity, płynie i płynie… Nie mrugnąłem nawet a okiem a już minął rok… Rok od kiedy piszę bloga… Rok od kiedy jestem z Wami… To był piękny rok jednak dzisiaj nie o tym. Dzisiaj o pierwszym jubileuszu bedekodzic.pl!

O czym tu dzisiaj przeczytasz?

Pokażę statystyki bloga o nauce programowania w początkowej fazie rozwoju. Ile mam wyświetleń itp. Nieco wewnętrznej analityki z bloga, z Google Search Console no i trochę przemyśleń.

Geneza powstania.

Dlaczego postanowiłem pisać tego bloga? Nie będę ukrywał faktów 🙂 Przyczyny są dwie. Pierwsza bardzo prozaiczna tzn. czytałem wiele opinii, że taki blog pomaga ludziom wejść do branży IT np. jako Junior Developer. Taka prawda. Nie mogę jednak ukrywać, że idea pisania bloga chodziła mi po głowie już od dłuższego czasu. Nie byłem pewny co do jego formy. Teraz zdarzyła się okazja. Więc zacząłem 🙂

Migracja

W zeszłym tygodniu przeniosłem bloga na nowy serwer i wszystko jest przygotowane na kolejny rok działalności. Gwoli informacji przeniosłem się z home.pl na mydevil.net. Pierwszy czynnik to cena a drugi to będę wrzucał na serwer rzeczy na NodeJS.

Analityka odwiedzin bloga bedekodzic.pl

Czas na suche fakty. Jak wyglądało pisanie bloga z mojej perspektywy? Zacznę od wewnętrznej analityki.

Analytics Counter

Blog pracuje na WordPressie więc do analityki używam pluginu Analytics Counter. Najpierw pokażę ogólną liczbę wyświetleń w ciągu ostatniego roku w ujęciu tygodniowym.

A więc w ciągu roku bloga odwiedzono 41955 razy! Z czego unikalnych użytkowników było 13552! Odwiedziło mnie więc ponad 13tys. osób 🙂 Wow! Dzięki 🙂

Widać generalny ciąg wzrostowy w przeciągu roku ze skokami wraz z bardziej udanymi wpisami. W szczytowych tygodniach było nawet ok. 2 tys. wyświetleń.

Był też czas względnej stagnacji w rozwoju gdzie wrzucałem mało wpisów które do tego traktowały o poszukiwaniach ropy naftowej. Informację tam zawarte są raczej ciekawostką bo odbiegają od generalnej konwencji bloga i odzwierciedla się to w wynikach. Interesującym jest, że w jednym tygodniu w ciągu roku odwiedzin praktycznie nie było! Co się stało się???

Hehe Święta 🙂 Nikt nie ma czasu na pierdoły w tym okresie 🙂

Najpopularniejsze artykuły

Przez ten rok opublikowałem 51 wpisów czyli niemal 1 na tydzień. Dobry wynik. Które z nich cieszą się największą popularnością?

Widać, że największą popularnością cieszą się artykuły o materiałach do nauki i pierwszej pracy. Ze spraw technicznych widać, że udały się wpisy o Webpacku  i Gulpie  🙂 Cieszę się.

Google Search Console 

Teraz czas na dane z konsoli wyszukiwań Google tzn. ilu osobom wyświetliły się wyniki z bedekodzic.pl i ile kliknęło w te linki.

A więc wyświetleń w wyszukiwaniach w Google było aż 150tys. i ponad 11tys. kliknięć 🙂 Konwersja na poziomie 7,5%. To jest nieźle ale słabo wygląda średnia pozycja w wyszukiwaniu czyli 21…

Teraz popularność artykułów:

Jak widać to samo co w analitiksie tzn. Kursy, pierwsza praca no Gulp z Webpackiem 🙂 Wyniki spójne wraz z wtyczką do WordPressa.

Poniżej jakie wyszukiwania najczęściej pozwalały na znalezienie bloga:

Przemyślenia

Pisanie bloga to wiele satysfakcji. Czasem jest ciężko bo często poświęca się na to mnóstwo czasu w którym mógłbym m.in. kodzić lub spać 🙂 No ale warto. Warto zwłaszcza wtedy jeśli czasem usłyszysz słowa uznania. To ogromna motywacja.

Czasem jest moralniak jeśli od dawna nie wrzuciłeś tam nic… Bo tak czasem jest.

Jest też hejt. Ale na szczęście twórcy blogów o tej tematyce zazwyczaj dostają rzadko. Raczej nie czytają ich kompletnie przypadkowe osoby. Jest też pułapka bo skoro grono czytelników jest węższe i są oni bardziej obeznani z tematem to szpila potrafi być celna 🙂

Kasa

Jeśli ktoś myśli, że taki blog przyciągnie masę reklam i będą na tym pieniądze to niech się zajmie czymś innym 🙂 Można założyć np. coś takiego jak oczamimężczyzny 🙂 To wtedy tak. To jest dla mnie fenomen.

Plany na przyszłość

Od jakiegoś czasu wrzucam linki to kursów na Udemy na profilu na FB. Można czasem znaleść coś naprawdę fajnego. Warto.

Blog będzie prowadzony dalej i będę starał się tworzyć coraz bardziej interesujące i przede wszystkim przydatne treści.

Trzeba będzie też zrealizować swój cel czyli zostanie Juniorem 🙂 Hehe żebym tylko za rok nie pisał o tym samym 🙂

Podsumowanie

Pisanie bloga to nie tylko przyjemności ale też obowiązki! Lecę wymyślać nowe pomysły na artykuły. Pozdrawiam!

Piszę dla was tego bloga bo lubię aplikacje internetowe. Mogę je projektować, kodować a potem o nich pisać czując dreszczyk ekscytacji za każdym razem gdy trafię na coś nowego. Bo uczymy się całe życie. Prawda?

WARTO